چگونه برای آشپزخانه بهترین کفپوش را انتخاب کنیم

0 168

به نقل از کابینت بانک:در این نوشتار با اجناس و مصالح مختلف برای کفپوش آشپزخانه آشنا خواهیدشد.

از چوب کامپوزیت گرفته تا بتن پرداختی یا، گزینه‌های موجود برای کفپوش آشپزخانه هیچ وقت چندان خوب به نظر نمی‌رسد

آسان است که هنگام فکر کردن درباره‌ی کابینت و تجهیزات آشپزخانه از کفپوش غافل شوید، اما انتخاب شما می‌تواند تاثیری چشمگیر در دکوراسیون آشپزخانه داشته‌باشد. از سرامیک تا لینولئوم، بتن یا کرک، مواد و مصالح مختلفی برای کفپوش وجود دارد که برای بهبود فضای آشپزخانه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. اما قبل از این‌که قلب خانه‌تان را روی چوب سخت یا سرامیک برپا کنید، باید چند نکته‌ی مهم را درباره‌ی انتخاب بهترین کفپوش برای آشپزخانه در نظر داشته‌باشید.

در آشپزخانه 3 سطح وجود دارد که تاثیر زیادی در دکوراسیون دارد: کفپوش، صفحه روی کابینت و  سطح کابینت‌ها. نهایتا مانند هر پروژه‌ی دکوراسیون داخلی دیگر، کفپوش آشپزخانه نیز به سلیقه‌ی شخصی شما وابسته است. بنابراین شاید شما دوست داشته‌باشید کفپوش با صفحه روی کابینت همخوانی داشته‌باشد یا فقط مکمل هم باشند. در برخی موارد شاید تضاد این دو با دکوراسیون آشپزخانه سازگارتر باشد.

با ما همراه باشید تا درباره استفاده از انواع کفپوش آشپزخانه ایده‌هایی به دست بیاورید:

یک ایده این است که اجناسی را انتخاب کنید که بافتی یکسان دارند، مثلا هر دو مات یا براق باشند، و تا جایی که امکان دارد رنگ‌ها را متناسب با هم انتخاب کنید، مانند آنچه درتصویر زیر می بینید.

یا مانند آشپزخانه ای که در تصویر زیر می بینید، چیزی انتخاب کنید که بتوان هم برای صفحه روی کابینت و هم برای کفپوش از آن استفاده کرد یا بتوان بین این دو هماهنگی ایجاد کرد.

یا کاملا برعکس رنگ‌هایی یکسان با بافت متضاد یا بافت یکسان با رنگ‌های متضاد انتخاب کنید. مثلا کفپوش روشن مات با صفحه روی کابینت تیره و براق از جنس کامپوزیت می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد. حتی می‌توانید هم بافت و هم رنگ را متضاد انتخاب کنید، مثلا کفپوش سنگ فشرده تیره با صفحه روی کابینت سفید براق از جنس گرانیت.

به یاد داشته‌باشید چیزی که انتخاب می‌کنید برای مدتی طولانی در آشپزخانه‌تان خواهدبود، بنابراین مطمئن شوید بافت و رنگی که انتخاب می‌کنید خسته و دلزده‌تان نمی‌کند!

قبل از تصمیم نهایی درباره‌ی نوع کفپوش این نکات را در نظر داشته‌باشید:

•    اگر قصد دارید در آشپزخانه سیستم گرمایش از کف تعبیه کنید، باید به جنسی که برای پوشش روی آن انتخاب می‌کنید خیلی دقت کنید. گرمایش از کف را می‌توان با اکثر کفپوش‌های مدرن کار کرد. سنگ و بتن گرما را جذب می‌کنند و آن را خیلی خوب حفظ می‌کنند. برخی کفپوش‌های چوبی، به‌ویژه صفحه‌های بسیار بزرگ، برخی روکش‌های چوبی و بعضی از انواع چسب‌ها نسبت به حرارت حساس هستند و نمی‌توان آن‌ها را روی سیستم گرمایش از کف کار کرد.

•    بدیهی است که نصب کفپوش را باید به فردی حرفه‌ای بسپارید. برخی کفپوش‌ها باید در ابتدای فرایند طراحی آشپزخانه انتخاب شوند و برخی دیگر را می‌توان پس از طراحی آشپزخانه نیز نصب کرد. برای اجتناب از غافلگیری و زیان قبل از خرید کاملا درباره‌ی کفپوشی که انتخاب کرده‌اید تحقیق کنید.

کفپوش لاستیکی

 کفپوش لاستیکی گرم و نرم است و تنوع رنگ و بافت زیادی دارد. طراحان به این علت از کفپوش لاستیکی استفاده می‌کنند که انعطاف‌پذیر است و زیر پا حس نرمی ایجاد می‌کند. درباره‌ی دوام آن این‌گونه فکر کنید: اگر در مکان‌های شلوغ و پرترددی مانند فرودگاه دچار ساییدگی نمی‌شود، پس قطعا در آشپزخانه شما نیز این اتفاق نمی‌افتد! اگر تمایل دارید در آشپزخانه‌تان از کفپوش لاستیکی استفاده کنید، مدل‌هایی را انتخاب کنید که سطح صاف و بدون عاج دارند، چون تمیز کردن آن آسان‌تر است.

کفپوش لینولئوم

کفپوش لینولئوم از لحاظ نرمی مشابه کفپوش‌های لاستیکی است، اما لینولئوم از مواد کامل طبیعی و قابل بازیافت است. لینولئوم واقعا زمخت است اما در عین حال گرم، و لمس آن خوشایند است و راه رفتن روی آن حس خوبی القا می‌کند. هم‌چنین از نظر بهداشتی انتخاب خوبی است چون باکتری‌ها و حشرات ریز نمی‌توانند روی آن زندگی کنند و تکثیر شوند. برای همین لینولئوم برای کسانی که آلرژی دارند ایده‌آل است.

کفپوش وینیل

 کفپوش وینیل مسیری طولانی را طی کرده است و از صفحات وینیل قدیمی فاصله‌ی زیادی گرفته‌است. طرح‌های مدرن آن بسیار مقاوم است و می‌تواند ظاهری مشابه هر جنس دیگری از چوب و سنگ گرفته تا فلز و شیشه خلق کند.

منبع: کابینت بانک

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه