آنچه را که درباره آشپزی با تخم مرغ نمی‌دانید !

0 3,955

تخم‌مرغ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین و املاح ضروری برای بدن است این ماده غذایی از جمله موادی است که به آسانی با قیمت مناسب تهیه می‌شود تخم مرغ می‌تواند جایگزین یک وعده غذایی کامل باشد. با بدندید همراه باشید.

تقریبا همه از دو روش آب پز یا سرخ کرده، برای تهیه تخم مرغ آگاهند اما در این گزارش روش‌های منحصر بفرد و جالبی برای طبخ تخم مرغ همراه با تصاویر جمع آوری شده است


آنچه را درباری آشپزی با تخم مرغ نمی‌دانید
 
 بشیر قلی‌زاده سرچشمه: تخم‌مرغ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین و املاح ضروری برای بدن است این ماده غذایی از جمله موادی است که به آسانی با قیمت مناسب تهیه می‌شود، تخم مرغ می‌تواند جایگزین یک وعده غذایی کامل باشد. طرز تهیه آن هم خیلی آسان و سریع بوده و هر کس به میل شخصی می‌تواند آن را آب پز و یا به صورت سرخ کرده میل کند. تقریبا همه از دو روش آب پز یا سرخ کرده، برای تهیه تخم مرغ آگاهند اما در این گزارش روش‌های منحصر بفرد و جالبی برای طبخ تخم مرغ همراه با تصاویر جمع آوری شده است که در ادامه متن به آن می‌پردازیم.  
 
 
جدا سازی سفیده از زرده تخم مرغ
 
برای جداسازی سفیده از زرده تخم مرغ طبق عکس پایین شما می‌توانید بعد از شکستن تخم مرغ سفیده آن را بصورت آهسته از زرده جدا کنید و هر کدام را سوا درون ظرف شیشه‌ای گرد که هم زدن در آن آسان باشد قرار دهید ابتدا سفیده تخم مرغ را خوب با همزن، هم بزنید تا جایی که کف سفید تولید شود.
 
 434768_393
 
همچنین زرده تخم مرغ را نیز درون ظرفی دیگر هم بزنید تا جایی که به شکل یک مایع یک دست زرد رنگ و روان تبدیل شود بعد از آماده شدن زرده و سفیده تخم مرغ چه مخلوط چه سوای از هم با توجه به میل شخصی خود، ترجیحا درون یک ظرف مسی ریخته و روی شعله ملایم قرار دهید تا به آرامی پخته و برای سرو آماده شود.
 
434773_719
پختن تخم مرغ در آب (آب پز)
 
برای پختن تخم‌مرغ کافی‌ست آن را درون ظرفی گذاشته و روی شعله گاز قرار دهید از زمان جوش آمدن آب، سپس ۱۰ دقیقه صبر کنید. در این زمان تخم مرغ کاملا پخته شده و سفت می‌شود. بعد از این مدت می‌توانید آن را سرو کنید.
 
434767_404
تهیه تخم مرغ عسلی
 
 
برای تهیه تخم مرغ عسلی کافی‌ست تخم مرغ را درون ظرف روی گاز قرار دهید و درون آن آب سرد بریزد. مقدار آب نباید زیاد باشد. سعی کنید آب مصرفی به اندازه‌ای باشد که تخم مرغ درون آن غوطه‌ور شود، تقریا مقدار آب چند ملیمتر از سطح تخم مرغ بیشتر باشد. شعله را زیاد کنید تا آب بجوش بیاید ۴ الی ۵ دقیقه بعد از جوش آمدن آب گاز را خاموش کنید و پس از چند دقیقه ظرف را از روی گاز بردارید. تخم مرغ عسلی شما آماده سرو کردن است.  
434766_540      
جوشاندن تخم مرغ پوست کنده 
 
 
در این روش باید با احتیاط کار کرد. در ابتدا ظرفی را تا نیمه از آب پر کنید و سپس مقداری سرکه به آن اضافه شود بعد به محض آنکه آب جوش آمد تخم مرغ را شکسته (بطوری که زرده و سفیدی آن بهم نخورد) درونه یک بشقاب کوچک قرار دهید و به صورت کاملا آهسته درون ظرف در حال جوشیدن بگذارید (طبق عکس پایین). ۲ الی ۳ دقیقه بعد از جوشیدن  با یک قاشق سوراخ‌دار زرده را از سفیده تخم مرغ جدا نمود، وقتی سفید تخم مرغ خود را گرفت و سفت شد آن را از آب جدا کرده و درون یک ظرف آب دیگر که مقداری نمک دارد قرار دهید تا بو و طعم سرکه گرفته شود. بعد از چند دقیقه سفیده و زرده پخته شده را درون یک پارچه تمیز قرار دهید تا رطوبت اضافی آن جذب شده و برای مصرف آماده شود.
 
434772_452
 
اضافه کردن سرکه درون آب باعث می‌شود سفیده تخم مرغ منعقد شود(به اصطلاح ببندد) و سفت شود. در آب نمک سفیده تخم مرغ سفت نمی‌شود و شل باقی می‌ماند.
 
434771_837
 
املت چند لایه کلاسیک
 
ابتدا درون یک ماهی تابه نچسب که مخصوص سرخ کردن است یک قاشق غذا خوری کره اضافه کنید و روی گاز قرار دهید و سپس گاز را روشن نموده و آن را روی شعله متوسط بگذارید سپس تخم مرغ‌ها را شکسته و درون ظرفی خوب بهم بزنید (تعداد تخم مرغ بسته به نیازتان است در اینجا ۳ عدد تخم مرغ پیش بینی شده است) فقط دقت شود پوسته تخم مرغ وارد ماهی تابه نشود. 
 
 434770_621
 
مقدار فلفل و نمک به دلخواه به آن اضافه کنید. با یک هم زن زرده و سفیده تخم مرغ را مخلوط کنید تا زمانی که مایع تخم مرغ به حالت جامد تبدیل نشده به هم زدن ادامه دهید سپس کمی صبر کنید تا ورقی نازک از تخم مرغ روی ماهی‌تابه شکل گیرد بعد ماهی تابه را روی یک بشقاب بزرگ برعکس کنید و از خوردن املت کلاسیک خود لذت ببرید. 
 
434769_450
 
 
 
منبع: fardanews 
اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه