کتابی برای علاقه‌مندان به مبحث استراتژی

0 100

 اگر به مباحث مربوط به استراتژی اداره سازمان‌ها علاقه‌ دارید، در رشته‌های مدیریتی تحصیل می‌کنید یا به یافتن راهی برای بهبود عملکرد کسب و کار خود می‌اندیشید، کتاب «مدیریت استراتژیک با رویکردی امروزی» می‌تواند اطلاعات ارشمندی را در اختیار شما قرار دهد.

این کتاب را رابرت ام. گرنت، یکی از برجسته‌ترین استادان حوزه استراتژی در سطح بین‌المللی به رشته تحریر در آورده و آرش خلیلی‌نصر ویرایش هشتم آن را به فارسی ترجمه کرده است. انتشارات آریانا قلم وابسته به گروه پژوهشی صنعتی آریانا، چاپ نخست کتاب «مدیریت استراتژیک با رویکردی امروزی» را سال گذشته روانه بازار نشر کرد.

ناشران این کتاب معتقدند دنیای کسب و کار در عصر حاضر با گذشته تفاوت‌های زیادی دارد؛ تغییرات مستمر و پرسرعت از شرایط کنونی محیط پرتلاطمی ساخته است که موفقیت در آن به ابزارهای مدیریتی متناسب و به روز نیاز دارد.

به اعتقاد آنها، کتاب «مدیریت استراتژیک با رویکردی امروزی» از جمله آثار ارزشمند حوزه استراتژی محسوب می‌شود که نگارنده آن، پروفسور گرنت تلاش کرده، با درک درستی از واقعیت‌های عصر حاضر، ضمن طرح ابزارها و مدل‌های گذشته، گروه‌های مختلف را از جمله مدیران سازمان‌ها و بنگاه‌ها، دانشجویان، محققان و علاقه‌مندان به استراتژی، با ایده‌های نو در این زمینه آشنا کند.

مترجم این اثر نیز نبود کتابی که نظریات و رویکردهای نو در حوزه استراتژی را ارائه کند، هدف اصلی خود از برگرداندن آن به فارسی دانسته است.

آرش خلیلی‌نصر در پیشگفتار خود بر ترجمه کتاب «مدیریت استراتژیک با رویکردی امروزی» آورده است که بیشتر کتاب‌های موجود در این حوزه، قدیمی هستند و مدام تجدید چاپ می‌شوند؛ وی در جست‌وجو برای یافتن اثری بوده که از نثری روان برخوردار باشد که این اثر را برای ترجمه برگزیده است.

نویسنده در هر فصل مثال‌های فراوانی را برای درک موضوع به کار برده ؛ مثال‌هایی که در دنیای علم نیز پراستناد باشد،به اعتقاد خلیلی‌نصر مخاطبان این کتاب کسانی هستند که به مباحث عمیق استراتژیک علاقه دارند؛ اعم از دانشجویان یا مدیران سازمان‌ها.

نویسنده کتاب «مدیریت استراتژیک با رویکردی امروزی» خود مدعی است که اثر او مدیران و دانشجویان رشته مدیریت را به مفاهیم، چارچوب‌ها و تکنیک‌های مورد نیاز برای اتخاذ تصمیمات استراتژیک بهتر مجهز می‌کند.

رابرت گرنت، هدف خود را ارائه یک کتاب استراتژی می‌داند که پویایی و ظرافت فکری این حوزه از مدیریت را که به سرعت در حال توسعه است، منعکس کند.
او در مقدمه‌ای که بر ترجمه فارسی اثر خود نگاشته است، می‌نویسد: استادان و دانشجویان مدیریت در سراسر دنیا، این کتاب را ارزشمند دانسته‌اند.

این موضوع به من اطمینان داده که مفاهیم محوری و چارچوب‌های پایه در تحلیل استراتژی در گستره وسیعی از شرایط کسب‌وکار کاربرد دارد.

گرنت ادامه می‌دهد: کاربرد ابزارهای استراتژی مستلزم در نظر گرفتن شرایط ویژه کسب‌وکار در هر کشور است.

اقتصاد ایران به دلیل بهره‌مندی از منابع طبیعی غنی، اصول شرعی حاکم بر مدیریت کسب‌وکار و تحریم‌هایی که کسب‌وکارهای ایرانی را محدود کرده است، از سایر کشورها متمایز می‌شود.

با حضور ایران در جامعه بین‌الملل، اهمیت مدیریت استراتژیک برای کسب‌وکارهای ایرانی به منظور درنظر گرفتن چالش‌ها و فرصت‌های بازارهای جهانی افزایش خواهد یافت.

نویسنده کتاب «مدیریت استراتژیک با رویکردی امروزی» در بخش دیگری از مقدمه خود می‌نویسد: ویرایش هشتم این کتاب با چند ویژگی جدید متمایز شده است؛ رویکرد وسیع‌تر به خلق ارزش و در نظر گرفتن مجموعه گسترده‌تری از ذی‌نفعان به‌جای توجه صرف به صاحبان سهام، تاکید روزافزون بر نقش تکنولوژی، توجه بیشتر بر روش ایجاد قابلیت‌های سازمانی در شرکت‌ها، نگاه یکپارچه‌تری به اجرای استراتژی و فصل جدیدی درباره خرید، ادغام و اتحادهای استراتژیک از جمله این ویژگی‌ها هستند.

گرنت؛ نظریه‌پردازی برجسته در علم استراتژی
رابرت گرنت، متفکر و استاد برجسته مدیریت استراتژیک است. او یکی از نظریه‌پردازان اصلی رویکرد منبع‌محور در این حوزه محسوب می‌شود؛ رویکردی که امروزه یکی از اصلی‌ترین شاخه‌های مدیریت استراتژیک است.

تدریس و تحقیق در دانشگاه‌های مختلف از جمله یوسی‌ال‌ای و جورج تاون در آمریکا و بریتیش کلمبیا در کانادا، عضویت در هیات تحریریه برخی از معتبرترین مجلات مدیریت استراتژیک دنیا و ارائه مشاوره به شرکت‌های بزرگ آمریکایی از جمله مواردی است که در کارنامه نویسنده کتاب «مدیریت استراتژیک با رویکردی امروزی» دیده می‌شود.
او در این اثر با استفاده از نمودارها، جدول‌ها و باکس‌های خاکستری متعدد در دل متن اصلی کتاب، فهم مطالب را برای خوانندگان آسان‌تر کرده است.

«مدیریت استراتژیک با رویکردی امروزی» 16 فصل و 639 صفحه دارد. انتشارات آریانا قلم کتاب یاد شده را با طراحی جلدی که توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند روانه بازار کرده؛ طراحی این جلد را مجید زارع بر عهده داشته است. اثر ارزشمند رابرت گرنت به قیمت 32 هزار تومان به فروش می‌رسد.

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه